פיתוח הדמיון – וחשיבותו למין האנושי!

פיתוח הדמיון – וחשיבותו למין האנושי!

אילנה בהט

מדע בדיוני, פנטזיה, אגדות ומיתולוגיות..מבוססות על דמיון… ומהו אותו "דמיון"?

מה שונה בינו לבין "מציאות"? ומהי בכלל מציאות?

   ובכן, הדמיון מבוסס על ה ש ר א ה. על יכולת להרחיב את גבולות התפיסה והראיה החד ממדית, שממוקדת בהיגיון ליניארי. היגיון זה מבוסס על ממצאים וניתוחם. היגיון זה מבוסס על המדע ומחקריו. היגיון זה הינו פרי ההתנסויות של בני האדם.

   מאז ומתמיד, היו בני אדם שלא חשבו "כמו כולם". שלא קיבלו את המוסכמות והכללים שהיו נהוגים בתרבותם. נמנה כמה מביניהם, שהשפעתם ניכרת כיום על המין האנושי:

משה רבנו, ישוע הנוצרי, גלילאו גליליי, קופרניקוס, ז'ול ורן, ליאונרדו דה וינצ'י../ ואיתם נמנים רבים וטובים. חלקם זכורים בהיסטוריה וחלקם נשארו עלומי שם.

   אם כולם היו חושבים "כמו כולם", מאמינים במגבלות, לא מעזים לפתח רעיונות "דמיוניים", המין האנושי לא היה מתפתח. הטכנולוגיה לא הייתה מתפתחת. דתות ותרבויות לא היו מתפתחות. הדמיון הינו פתח לתגליות, להמצאות, לרעיונות.

הדמיון הינו שער   ל ה ת ק ד מ ו ת.

   אפשר להגביל את הדמיון, לפטור אותו כמשהו "לא מציאותי", כ"אשליה". אפשר לומר שהוא "מתנת השוטים וההוזים". אפשר לחשוב, שהוא בדיוק ההיפך מ"מציאותי" ו"הגיוני". אפשר בהחלט. אפשר לומר לילדים, שבמוחם תאים אפורים רבים, שהם חסרי מגבלות בחשיבה, ולפיכך פתוחים יותר להמצאות ולרעיונות, שעליהם "ללכת בתלם". לעצב אותם לחשוב כמו רובוטים. לתכנת אותם להיות "כמו כולם". ואפשר גם בהחלט לפתח אצלם את מתנת הדמיון, שייצור אצלם השראה, התלהבות ופתיחות מנטאלית.

  במקום שמשרד החינוך ישאיר בשעורי הספרות את המתכונת הישנה של קריאת חובה של ספרים שהתיישנו כבר לפני דור, ספרים שעוסקים בשואה, ביהדות הגולה ובנושאים שלא מעניינים את הילדים ואף גורמים להם לסלוד מקריאה, יש לחדש. יש לאפשר לילדים לקרוא דברים שמלהיבים אותם, שמעשירים את דמיונם. ספרי פנטזיה, ספרים של מדע בדיוני.

   הארי פוטר הינו דוגמא לכך. ספר שגרם לילדים רבים שלא נהגו לקרוא, שתעבו את הקריאה ה"משעממת" ו"מייגעת" יחסית למהירות של המחשב, ליהנות מהקריאה. אנו מבקשים להעביר את המסר למשרד החינוך, וכל מי שיכול להעביר את המאמר לידיים הנכונות, יבורך.

   קסם, אנרגיות, מציאויות מקבילות – מקבלות הבנות חדשות כשנפתחים למידע שזורם עם "העידן החדש". מידע זה שמגיע מאמצעי התקשור, שיש לציין, כי הוא בהחלט קרוב מאוד ל"ערוץ הדמיון", אף הוא פתח להשראה ולראיית-על נוספת ושונה.

   פיתוח יצירתיות, פיתוח דמיון חשוב מאוד לאנושות וראוי להכלילו במערכת החינוך. בכל הארצות.

היזכרו נא בזו'ל ורן, סופר "מדע בדיוני" שסיפר על הגעת האדם לירח, לפני שהיו בכלל אמצעי טיסה כמו חלליות, שתיאר את הצוללת נאוטיליס, לפני המצאת הצוללות… כתביו שימשו השראה ופיתוח הדמיון למדענים, שתרגמו את הרעיון למציאות.

   תודה לכל הסופרים שכותבים מדמיונם ומעשירים את מאגר הרעיונות של המין האנושי.

 ספר חדש שמטרתו פיתוח והרחבת הדמיון

"אגדה אמיתית על דמיון", מאת אילנה בהט, לוטוס – הוצאה לאור ולאהבה.

בברכה,

אילנה בהט

 סופרת, מתקשרת, מטפלת אנרגטית ומאמינה גדולה בקסם ובדמיון.

בין יתר ספריה, שני ספרי ילדים בז'אנר זה מפרי עטה ראו אור: "שלישיית קולומבוס בתעלומת העב"ם המסתורי", ו"שלישיית קולומבוס בתעלומת אטלנטיס, היבשת האבודה".

*מומלץ לקרוא את הפרק: "המסה על החינוך", "שחר עלות התודעה – מפתחות להארה אישית ופלניטרית", אילנה בהט ומדריכי האור, הוצאת לוטוס, 2000.

חזרה לעמוד מאמרים ותקשורים

צור עימי קשר

שם (חובה)

דואר אלקטרוני (חובה)

טלפון (חובה)

הקלד את הטקסט:
captcha

חדשות מרכז לוטוס
ברוכים הבאים לאתרי המחודש, מוזמנים לסייר לכם בין התכנים השונים באתר וליצור עימי קשר באמצעות עמוד צור קשר בתפריט הראשי.גלישה נעימה לכולכם. אילנה.

 

יצא לאור ספרי החדש: "רימונים של קיץ"


יצא לאור ספרי החדש: "התחברות פנימה - מדריך לפיתוח התקשור"

conect cover new

 
בקרוב: קורסים: תקשור והתפתחות רוחנית. הילינג אור הנשמה - למתקדמים (מטפלים ומתקשרים) קבוצת מודעות להתפתחות רוחנית.
בקרוב: קורסי רייקי 1+2, קורס תקשור – התחברות פנימה
התחברו באמצעות הסקייפ!